Cyprysik nutkajski Pendula
[Chamaecyparis nootkatensis Pendula (nutkatensis)]


Odmiana zwisająca cyprysika nutkajskiego. W naszych warunkach rośnie wolno i dorasta do 3-8 m wysokości, w wilgotnym i łagodnym klimacie osiąga znacznie większe rozmiary. Gałęzie boczne odstają od pnia pod katem prostym, a ich dalsze rozgałęzienia (II i III rzędu) silnie zwisają, nadając wąskostożkowatej koronie charakterystyczny "zwisający" pokrój. Igły (łuskowate) ciemnozielone. Pień pokryty szarobrązową korowiną. Gałązki w przekroju czterograniaste, płaskie, rozgałęzione w jednej płaszczyźnie, najmłodsze zwisające. Liście łuskowate, wydłużone, zaostrzone i nieco odstające od gałązek (na drobnych rozgałęzieniach bocznych silnie przylegające), bez woskowatego nalotu na spodniej stronie. Zabarwienie łuskowatych igieł (i gałązek) matowozielone lub szarozielone. Szyszki kuliste, średnicy ok. 1 cm, brązowe i pokryte sinym, woskowatym nalotem, złożone z 4-6 łusek o gładkich tarczkach z krótkim jedynie wyrostkiem. Dojrzewają w drugim roku o kwitnieniu, a otwierają się w trzecim roku wiosną.
Cyprysik nutkajski występuje w wąskim pasie zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, od Alaski do Oregonu. najliczniej występuje na wyspach (Sitka) i nadbrzeżnych nizinach oraz podgórzach Gór skalistych w stanach Alaska, Kolumbia Brytyjska i Waszyngton. W górach nawet do wysokości 2500 m.n.p.m. Rośnie w wielogatunkowych lasach iglastych.
Po raz pierwszy sprowadzony do Europy w 1850r., w 10 lat później jest już notowany w Arboretum Działyńskich w Kórniku. W krajach Europy Zachodniej, w wilgotnym klimacie, rośnie bardzo dobrze, jest powszechnie uprawiany w parkach i lasach, uchodzi za jedno z najpiękniejszych obcych drzew iglastych. Osiąga tu również znaczne rozmiary. W Polsce rzadko spotykany w parkach, chociaż jest najodporniejszy na mrozy wśród wszystkich cyprysików. W literaturze wskazuje się, że bez obawy przemarzania może być uprawiany tylko w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce.
Jedna z najpiękniejszych, zwisających odmian wśród drzew iglastych. Bardzo wytrzymała na niskie temperatury. Rozmnażać należy przez szczepienie na podkładkach cyprysika Lawsona.
Cyprysik nutkajski jest cennym drzewem parkowym, a także - ze względu na niezwykły pokrój korony - polecane do dużych, przydomowych ogrodów i do zieleni osiedlowej.