Brzoza brodawkowata Youngii
[Betula pendula Youngii]


Drzewo charakteryzujące się szybkim wzrostem. Korona młodych brzóz jest parasolowata, szeroka, nieregularna  o cienkich i silnie zwisających gałęziach. Korowina na pniu i starszych gałęziach kredowobiała, w dolnej części pnia prawie czarna (u starszych drzew). Młode pędy cienkie, nagie, gęsto pokryte białawymi brodawkami i dlatego szorstkie. Liście nagie, długości 3-7 cm, jajowatorombowate, z ostrym, wyciągniętym wierzchołkiem, u nasady klinowate, nierównomiernie, podwójnie ząbkowane, z wierzchu ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. Młode liście na wiosnę charakterystycznie lepkie i przyjemnie pachnące. Jesienią liście przebarwiają się na złocistożółto. Kwiaty wiatropylne, rozdzielnopłciowe, zebrane w wydłużone, kotkowate kwiatostany. Kotki męskie widoczne są jesienią, zwisające, cylindryczne, zebrane po kilka obok siebie na końcach krótkich pędów. Kotki żeńskie  zimą ukryte w pączkach, na wiosnę zwisające, osadzone na długich trzoneczkach. Kwitną jednocześnie z rozwojem liści. Owoce w postaci drobnych, oskrzydlonych i spłaszczonych orzeszków. Owoce zebrane w zwisające owocostany, długości 3-4 cm. rozsypującą się po dojrzeniu od jesieni do wiosny. Nasiona dojrzewają w sierpniu-wrześniu.
Brzoza ma duże znaczenie gospodarcze ze względu na małe wymagania glebowe, szybki wzrost i cenne drewno. Jest gatunkiem wybitnie światłożądnym. Wytrzymała na suszę. Bardzo łatwo zasiewa się na glebach pozostawionych w odłogu (porolnych i poleśnych) i tworzy wówczas samorzutnie gęste, jednogatunkowe zagajniki. Jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych naszych drzew o niezrównanych wartościach plastycznych. Drewno brzozowe znajduje obecnie szerokie zastosowanie w meblarstwie i w przemyśle papierniczym.
Brzozę brodawkowatą Youngii stosuje się w zieleni osiedlowej, w małych, przydomowych ogródkach, także w zadrzewieniach cmentarnych. Drzewo nadaje się do sadzenia pojedynczo lub w grupach w wyeksponowanym miejscu. Dobrze prezentuje się na brzegu zbiornika wodnego.
Sadzić należy pojedynczo i w luźnych grupach, także razem z innymi drzewami, zarówno liściastymi, jak i iglastymi. Szczególny urok mają gęsto sadzone aleje brzozowe. Rozmnaża się z nasion. Wymaga szczepienia na wysokim pniu siewek brzozy brodawkowatej. Nasiona zebrane jesienią należy przechowa do wiosny i wysiewać w marcu-kwietniu na zagony do skrzyń inspektowych. Nasion nie trzeba przykrywać ziemią. Można także nasiona wysiewać jesienią wprost na zagony. Młode siewki brzóz są bardzo delikatne, wymagają starannej pielęgnacji, a przede wszystkim umiarkowanej wilgotności i osłony przed wysuszeniem. Cięcia należy przeprowadzać latem, po zupełnym rozkwitnięciu liści (czerwiec-lipiec).